Málokterá kuchyňská pomůcka se stala tak náhle populární jako fritéza – někteří říkají „fritovací hrnec“ – a jistě existuje důvod, proč mnoho lidí začalo počítat časy před a po fritování, protože i s minimálním množstvím oleje se jídlo stane křupavým. Ale zatímco polovina světa je uctívá s nábožnou zbožností, druhá polovina se obává o své zdraví: obavy vzbuzují zejména nepřilnavé povrchy a plastové části. Otázkou je, jak moc bychom se měli mít na pozoru.
Ačkoli popularita fritéz v posledních letech skutečně vzrostla, toto zařízení je na světě již více než deset let: společnost Philips představila první fritézu na veletrhu IFA v Berlíně v roce 2010, ale na průlomový úspěch si musela počkat až do roku 2022: v té době bylo osm z deseti prodaných trub fritéz a jen dvě konvenční fritézy.
Důvody jejich popularity jsou jasné.
- Díky jejich principu, kdy v nich cirkuluje horký vzduch, mohou být při přípravě mnoha pokrmů energeticky úspornější než běžné trouby,
- Lze je také použít k přípravě zdravějších pokrmů,
- A to, že nemusíte sbírat a likvidovat odpadní olej, je velké pohodlí.
Mohou být fritézy nebezpečné pro naše zdraví?
Ale zatímco polovina světa uctívá své horkovzdušné fritézy s nábožnou oddaností, mnoho lidí se obává o své zdraví kvůli nepřilnavému povrchu a plastovým částem.
První z nich nelze oddělit od špatné pověsti teflonu, který může při poškrábání uvolňovat škodlivé látky. Většina nepřilnavého nádobí obsahuje stopy per- a polyfluoroalkylových látek neboli „věčných chemikálií “ (PFAS), které zahrnují více než 4700 chemických látek a které vědecké výzkumy spojují se zdravotními problémy, jako je poškození plic, onemocnění štítné žlázy, obezita, problémy s plodností a rakovina.
Podle odborníků však představují problém pouze v případě, že dojde k poškození vnitřního povlaku fritézy.
Pokud nemáte v plánu jíst vnitřek horké fritézy, nemělo by vám nic hrozit.
Odborník také radí, abyste se snažili minimalizovat možnost poškrábání, například nepoužívali kovové náčiní k čištění nebo odstraňování potravin.
Je nepřilnavý povrch bezpečný?
V současné době se však výrobní techniky výrazně zlepšily a novější fritézy používají bezpečnější povlaky. Podle odborníka na výživu „moderní fritézy, zejména od známých značek, používají bezpečnější materiály, jako jsou keramické povlaky, které nejsou problémem, pokud si koupíte kvalitní model ,“ říká odborník na výživu.
Plastové části
Kromě nepřilnavých povrchů se mnoho lidí obává plastových částí, ale neměli byste se příliš obávat. Odborník upozorňuje, že plast se u vzduchových trub obvykle používá pouze na vnější část, zatímco části, které přicházejí do styku s jídlem, jsou vyrobeny z bezpečnějších materiálů, jako jsou kovové nebo keramikou potažené koše. Dodává, že pokud si vyberete kvalitní spotřebič, můžete si být jisti, že s ním nebudou žádné problémy.
Akrylamid se může tvořit
Při používání fritézy na vzduchu často vzniká akrylamid, karcinogenní sloučenina. Ta vzniká v důsledku chemické reakce mezi teplem, cukry a aminokyselinou asparaginem, která se tvoří hlavně při teplotách fritování 120 stupňů Celsia – není to vlastnost fritéz, ale může vzniknout při smažení škrobnatých potravin při vysokých teplotách.
Studie zjistila, že brambory pečené ve fritéze obsahovaly v průměru 12,19 µg/kg akrylamidu, zatímco brambory pečené ve fritéze obsahovaly v průměru 8,94 µg/kg. I když se jedná o statisticky významný rozdíl, sám o sobě neznamená, že používání fritéz je v tomto ohledu výrazně nebezpečnější.
Jiné studie ukazují, že smažení v horkovzdušné fritéze může změnit nutriční profil některých potravin, například tučných ryb – říká odborník na výživu a dodává, že v této oblasti se provádí mnoho výzkumů, ale většinou jsou založeny spíše na tom, jak horkovzdušná příprava ovlivňuje potraviny, než na jasných výsledcích o vlivu na lidské zdraví.