Rostoucí životní náklady vedly mnoho lidí k tomu, aby ušetřili peníze snížením svých účtů. Může tedy vyvstat otázka, zda je v pořádku nechávat televizi v pohotovostním režimu, tedy zapnutou? Ukazuje se, že se nejedná o přehnaný roční výdaj, ale může to mít znatelný dopad na vaše účty.
Kolik elektřiny spotřebuje televizor v pohotovostním režimu?
Ceny elektřiny pro rok 2025 byly stanoveny již před nějakou dobou. Přesto stojí za to vysvětlit, jak provést výpočty zde. Výrobci udávají výkon spotřebičů ve wattech (W). Výkon 1 kW se rovná 1 000 W a pro výpočet spotřeby se používá také jednotka času (1 hodina). To znamená, že 1 kilowatthodina (1 kWh) odpovídá množství energie, kterou spotřebič o výkonu 1 000 wattů spotřebuje za jednu hodinu.
Pokud tedy spotřebič po dobu jedné hodiny pracuje s příkonem 600 wattů, jeho spotřeba bude 600Wh, tj. 0,6 kWh. Tato hodnota se vynásobí cenou elektřiny.
Spotřeba energie domácích spotřebičů se liší. Je však třeba mít na paměti, že spotřebiče v pohotovostním režimu také spotřebovávají energii. Sice ne mnoho, ale neustále. Před časem zveřejnil jeden z nejoblíbenějších výrobců 55 palcových televizorů, konkrétně společnost TCL, na svých webových stránkách studii, ve které uvedl, že v závislosti na modelu přijímače může spotřebovat od 0,3 do 3 wattů za hodinu.
Tato hodnota však závisí na modelu televizoru, jeho velikosti a dokonce i na použité matrici. I kdybychom předpokládali spotřebu 3Wh v pohotovostním režimu, dostali bychom se na 72Wh během dne (3 × 24 = 72). Za rok by to odpovídalo 26 280Wh, tedy 26,28 kWh. To dává přibližně 30 liber ročně. Měsíční účet by činil necelých 2,5 libry.
Samozřejmě existují situace, kdy televizor v pohotovostním režimu spotřebovává více energie, což také zvyšuje váš účet. Čím více zařízení je zapojeno a ponecháno v pohotovostním režimu, tím vyšší bude měsíční poplatek. Někdy se tedy vyplatí zvážit, zda se nevyplatí odpojit zařízení, které se delší dobu nepoužívá.