USB-C je nová univerzální nabíječka v Evropské unii. Dne 28. prosince vstoupily v platnost nové předpisy, které vyžadují, aby všechna „malá až středně velká “ elektronická zařízení byla kompatibilní s nabíjecím portem USB-C .
Uživatelé zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole a další, tak budou moci nabíjet pomocí stejného kabelu. Toto opatření eliminuje potřebu různých kabelů pro různá zařízení a podle Evropské unie také bojuje proti rostoucímu problému elektronického odpadu.
Opatření není nové, pracuje se na něm již od roku 2022, kdy Parlament jednomyslně odhlasoval zrušení „alternativních způsobů nabíjení “ pro všechna malá a střední zařízení. To se týká i zařízení Apple iPhone. Podle schválené normy musí mít všechna malá a středně velká elektronická zařízení prodávaná v Evropské unii do 28. prosince 2024 jako nabíjecí port USB-C. Nová pravidla také dávají spotřebitelům možnost odmítnout obdržet ke každému zakoupenému zařízení novou nabíječku jako opatření, které má zabránit možnému hromadění odpadu.
Apple a iPhone: nejvýznamnější změna
Termín nastal a všechna technologická zařízení jsou nyní plně kompatibilní s USB-C. Během dvou let došlo ke změnám a všechna elektronická zařízení těchto kategorií začala používat USB-C jako způsob nabíjení. Nejvýrazněji se tak stalo u iPhonu 15, který loni definitivně opustil port Lightning. Všechny modely iPhone 2023, od základního modelu až po iPhone 15 Pro Max, používaly USB-C jako univerzální port pro nabíjení. Tato změna se týkala všech iPhonů 15 pro všechny.
Ačkoli se rozhodnutí Evropské unie týká pouze jejího území, tato změna měla být uplatněna celosvětově. V opačném případě by to znamenalo zvýšení nákladů výrobního řetězce společnosti Apple, pokud by se pro Evropu vyráběly jiné modely než pro zbytek světa.
Podle oficiálního prohlášení Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu tato změna „představuje rozhodující krok směrem k pohodlí spotřebitelů a odpovědnosti vůči životnímu prostředí “ .
Co se tedy mění?
Co se s novým pravidlem změní? Výrazných změn je jen několik. Naprostá většina zařízení, která jsou v současné době na trhu, včetně iPhonu, již má jako nabíjecí port USB-C. Po této stránce se pro spotřebitele téměř nic nemění.
Zařízení jako iPhone 14 a iPhone SE se však v Evropě již nemohou prodávat, protože mají port Lightning. To znamenalo předčasné stažení těchto modelů společností Apple z evropského trhu, které bylo dříve plánováno před vydáním iPhonu v roce 2027.
Další méně viditelnou změnou je, že v České republice a dalších zemích EU musí být na obalech zařízení uvedeno, zda mají nabíječku. Tato norma rovněž podporuje standardizaci nabíjecího výkonu: zařízení, na něž se pravidla vztahují, s drátovým rychlonabíjením o výkonu vyšším než 15 W (5 V/3 A) budou muset obsahovat dodávku energie (PD) a „zajistit, aby jakýkoli dodatečný nabíjecí protokol zajišťoval plnou funkčnost zařízení“. USB power delivery protocol […] bez ohledu na použitou nabíječku „ .
Opět platí, že všechna tato pravidla se plně vztahují na země EU. Dopad USB-C jako univerzálního nabíjecího portu je však nevyhnutelně globální. Země jako USA, Brazílie a Indie zvažují podobná pravidla jako v Evropě, a protože tuto možnost analyzuje více zemí, stane se plné přijetí USB-C jako nabíjecího standardu během několika let globálním.
Další na seznamu jsou notebooky. Notebooky vzhledem ke své velikosti nespadají do kategorie „malých a středních zařízení“, takže lhůta pro jejich přizpůsobení se novému standardu byla prodloužena do 28. dubna 2026. Právě k tomuto datu se opět začnou projevovat důležité změny u těchto zařízení, nejprve v Evropě a poté pravděpodobně celosvětově.