Opravdu fritéza šetří elektřinu ve srovnání s troubou?

by Petr Novák

Měli byste si koupit fritézu, abyste ušetřili elektřinu, nebo byste raději zvolili troubu? Nejdůležitější informace o spotřebě elektřiny – a proč nestačí jen pohled na čísla.

V posledních letech zažívá stará dobrá fritéza na vzduchu pořádný rozruch. Jako „fritéza na vzduchu“ je nyní velmi populární: příslib křupavých hranolek bez tuku a rychlé přípravy je pro mnohé lákavý. Jiní se domnívají, že tento spotřebič šetří energii tím, že není nutné zapínat velkou troubu. Ale je tomu skutečně tak? Je fritéza skutečně úspornější než trouba?

Spotřeba elektrické energie: fritéza vs. trouba

Opravdu spotřebuje fritéza méně elektřiny než trouba? To závisí na různých faktorech. Spotřeba elektřiny závisí na tom, co a kolik toho uvaříte . Kromě toho různé spotřebiče spotřebovávají různé množství elektřiny. Například v testu fritéz se roční náklady na elektřinu pohybovaly v závislosti na modelu od 28 do 51 eur.Pokud chcete porovnat spotřebu energie vaší trouby a fritézy, budete ji muset nejprve změřit a poté porovnat s různými fritézami – s ohledem na to, jaké jídlo v nich chcete připravovat. To je časově náročné a údaje se obtížně získávají. Existují však testeři, kteří zvolili podobný přístup: Jejich údaje alespoň ukazují trend.Opravdu fritéza šetří elektřinu ve srovnání s troubou?Organizace Stiftung Warentest provedla srovnávací test s testovacími fritézami: V různých fritézách byl připraven jeden kilogram hranolků. Spotřebičům to trvalo v průměru 30 minut a náklady na energii činily v průměru 31 centů. Poté totéž testovali v troubě s energetickou třídou A++: Příprava jednoho kilogramu hranolek trvala 90 minut a stála 76 centů elektrické energie.

V tomto testu tedy trouba spotřebovala více elektřiny. To pravděpodobně platí i pro jiné výrobky. Fritézy na kuřecí křídla spotřebují 0,2 až 0,3 kWh, zatímco trouby 1,0 až 1,2 kWh, pokud se zohlední doba předehřívání. To odpovídá nákladům na energii ve výši 7,4 11,1 centů , resp. 37 až 44,4 centů (při současné ceně elektřiny 37 centů za kWh).

Pečicí trouby spotřebují více elektřiny než fritézy kvůli předehřívání a větší varné ploše.

Fritéza na vzduchu nemůže zcela nahradit troubu

Výše uvedené výpočty vyvolávají dojem, že se fritézy vyplatí koupit. Trouby a fritézy jsou však srovnatelné jen v omezené míře.

Fritéza na vzduchu funguje podobně jako konvekce v troubě: topná tělesa ohřívají vzduch uvnitř a ventilátor jej cirkuluje, aby se jídlo připravilo. Rychlost ve fritéze může dosáhnout až 70 kilometrů za hodinu a potraviny jsou navíc umístěny v prodyšném koši, díky čemuž by měly být brambory a další potraviny obzvláště křupavé. Takového výkonu nelze dosáhnout v troubě: jídlo se připravuje na pečicích plechách, které lze do trouby umístit na různých úrovních.

Trouba však obvykle nabízí užitečné doplňkové funkce, jako je horní nízký ohřev nebo gril. Lze v ní také péct koláče nebo připravovat pečeni.

To umí i fritézy na vzduchu – na internetu najdete například mnoho receptů na pečení. Když však odborníci z nadace Stiftung Warentest zkoušeli péct košíčky v různých fritézách, výsledky byly smíšené. Některým přístrojům se také nepodařilo muffiny rozmrazit. Kastroly nebo gratinované pokrmy se také obvykle lépe připravují v troubě.

V troubě lze navíc připravit větší porce najednou – velikost porcí ve fritéze není dostatečně velká pro rodiny s více lidmi.

Fritéza na vzduchu je užitečná pouze ve výjimečných případech.

Fritéza na vzduchu nemůže nahradit troubu. Výjimkou jsou rodiny s jedním členem, které troubu používají zcela výjimečně. Z dlouhodobého hlediska mohou použitím fritézy na vzduchu ušetřit mnoho energie – a peněz.Opravdu fritéza šetří elektřinu ve srovnání s troubou?Přínos pro vaši peněženku závisí na tom, jak často fritézu používáte. Testované spotřebiče stojí od 79 do 359 eur. Zjednodušeně řečeno, i ta nejlevnější varianta se vyplatí až po 176 kilogramech hranolek připravených ve fritéze místo v troubě.

Mnoho lidí se pravděpodobně rozhodne pořídit si fritézu jako doplňkovou kuchyňskou pomůcku, aby si čas od času připravili obzvlášť křupavé brambory. To může být chutné, ale celkově to ušetří jen málo energie. A výroba a likvidace spotřebiče spotřebovává zdroje a může být škodlivá pro životní prostředí. V takových případech je ekologičtější se bez fritézy obejít.

Výhoda je samozřejmě větší u zvláště starých trub. V takovém případě však může mít smysl koupit si raději novou, ekologičtější troubu než fritézu.

Mimochodem: troubu nemusíte vždy předehřívat. Pokud jen necháte pokrm péct o něco déle, můžete ušetřit energii. Pouze některé druhy pečiva se nepovedou, pokud je vložíte do studené trouby, například piškoty nebo koláče.

You Might Be Interested In

You may also like

Leave a Comment