5 osvědčených způsobů, jak se nadobro zbavit plísní v pračce

by Petr Novák

Představte si to: Právě jste otevřeli pračku, abyste do ní vhodili prádlo, a najednou vás přivítá charakteristický zápach plísně. Není to nic příjemného a vy se divíte, jak je možné, že údajně čistá místnost skrývá takové hrůzy. Není to zdaleka normální. A pokud se vám to stává pravidelně, budete se muset vypořádat s plísní nebo houbou, která se může skrývat uvnitř.

Mnoho lidí se potýká s úpornými plísněmi a houbami v těsnění dvířek pračky. Zatímco někteří experimentují s použitím chemických prostředků, jako je bělidlo, podivné pachy a odolné částice ve dvířkách pračky a v jejich okolí jsou stálou starostí.

Naštěstí je řešení tohoto problému jednodušší, než si myslíte. Stačí provést hloubkové čištění – sice to možná není ten nejzajímavější úkol, ale přesto je. Trocha úsilí v kombinaci se zvykem nechat pračku mezi jednotlivými cykly vyvětrat dokáže zázraky. Buďte důslední a vaše pračka bude rychle svěží a bez zápachu.

Prozradíme vám, co potřebujete vědět o ničení bakterií v pračce a jak se zbavit příšerného zápachu.

Nejlepší způsob, jak odstranit nepříjemný zápach z pračky

5 osvědčených způsobů, jak se nadobro zbavit plísní v pračcePokud máte v pračce plíseň, zde je návod, jak se jí zbavit. Pokud to budete dělat každý měsíc, pomůže to zabránit růstu plísní:

1. Nasaďte si rukavice a vezměte starý ručník, o který se nestaráte.

2. Smíchejte roztok bělidla a horké vody nebo octa a horké vody. (Nikdy nemíchejte bělidlo a ocet – vzniká jedovatý plynný chlor).

3. Namočte ručník do směsi a začněte drhnout viditelná místa s plísní. Nezapomeňte otřít dávkovač pracího prostředku a okolí podložek.

4. Pračky s předním plněním mají těsnění dvířek. Pokud máte pračku s předním plněním, důkladně ji vyperte a vysušte, včetně všech záhybů. Dávejte pozor, abyste těsnění neprotrhli.

5. Spusťte prací cyklus na nejteplejší nastavení, které vaše pračka nabízí, s šálkem bělidla nebo octa. Pokud používáte bělidlo, nalijte ho do přihrádky určené pro bělidlo. Pokud používáte ocet, nalijte jej do přihrádky určené pro prací prostředek. Pokud je pračka vybavena samočisticím cyklem, použijte tento režim. Pomůže to zničit skryté plísně, které jste možná přehlédli.

6. Použijte další starý ručník a setřete z pračky veškerou vlhkost. To se týká bubnu, dávkovačů, těsnění a dalších míst, na která dosáhnete.

7. Nechte dvířka pračky otevřená, aby proudící vzduch vysušil všechny části, které jste přehlédli.

Pokud zrovna neperete, nechte víko pračky otevřené.

V tmavých a vlhkých prostorách, ve které se pračka po vyložení prádla promění, se množí plísně. Ať už se jedná o vrchní nebo přední plnění, zavřené víko zadržuje vlhkost, což může vést k hromadění bakterií a nepříjemnému zápachu.

Pokud necháte dvířka pračky otevřená, pomůže to větrání místnosti a zabrání vzniku plísní.

Mokré oblečení ihned odstraňte

Mokré oblečení je další živnou půdou pro vznik plísní. Pokud do pračky vložíte větší množství prádla, ujistěte se, že budete doma, abyste ho vyndali, jakmile se vypne časovač. Nejenže tím zabráníte vzniku plísní v pračce, ale také před nimi ochráníte své čisté oblečení, ložní prádlo a ručníky.

Po každém použití otřete mokré těsnění a další části do sucha.

Po skončení denního používání pračky nezapomeňte otřít všechny mokré části pračky. To se týká víka, bubnu, dvířek, gumových těsnění a dávkovače pracího prostředku (pokud je pračka touto funkcí vybavena). K tomuto účelu mějte po ruce starý ručník.

Nezapomeňte těsnění vysušit spolu se zbytkem pračky, abyste zabránili zadržování vlhkosti. Ačkoli se plíseň může vyskytnout v každé pračce, je zvláště častá u praček s vysokým výkonem a předním plněním. Proto byste měli těsnění a těsnění kolem dvířek pravidelně prát a udržovat je v suchu. Těsnění udržují vodu mimo dvířka a také dobře zachycují vlhkost, která může podporovat růst plísní. Z pračky byste také měli ihned odstranit chlupy domácích zvířat, zmačkaný papír a další nečistoty.

Pokud máte pračku s vysokou účinností

5 osvědčených způsobů, jak se nadobro zbavit plísní v pračceTekuté prací prostředky mohou v pračce zanechávat zbytky, které poskytují plísním zdroj potravy. Pokud tedy máte pračku s vysokou účinností, první věc, kterou musíte udělat, abyste předešli vzniku plísní, je ujistit se, že používáte prací prostředek určený speciálně pro tento typ pračky, který produkuje méně nerozpuštěných látek (na lahvičce hledejte písmena HE ). Ještě lépe je úplně se vzdát tekutého pracího prostředku a přejít na prášek nebo kapsle. Ať už si vyberete jakýkoli, ujistěte se, že používáte pouze množství, které potřebujete na praní. Pokud použijete příliš mnoho pracího prostředku, může se stát, že na oblečení zůstane zápach a zbytky.

Otázky a odpovědi

Jakým chemikáliím bych se měl při čištění pračky vyhnout?

K vyčištění vnitřku pračky budete muset použít čisticí roztok horké vody a bělidla nebo horké vody a octa, ale nikdy nemíchejte bělidlo a ocet – vzniká plynný chlor, který je pro vás a všechny ostatní ve vaší domácnosti toxický.

Co mám dělat po skončení čištění pračky?

Jakmile pračku vyčistíte a začnete ji opět pravidelně používat, musíte ještě zabránit tomu, aby se v ní vytvořily nové plísně nebo houby. Po skončení používání pračky ji nezapomeňte vysušit uvnitř, abyste zabránili teplým a vlhkým podmínkám, kde se bakteriím obvykle daří.

You may also like

Leave a Comment